139657-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Mätare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster
Referensnummer: 20-0155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster Produkter ex. Bälggasmätare Konsoler och anslutningsrör för bälggasmätare Turbingasmätare, hög och lågflödesmätning Vridkolvsmätare Flödesdatorer Förebyggande underhåll (planerat) /Avhjälpande underhåll (akut) Reparationer, underhåll och montage hos leverantören /beställare Kalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrument Processteknik Design och konstruktion av gassystem Projektledning av gasuppdrag Reservdelar Servicerapport Dokumentation Ovannämnda punkter kommer beskrivas utförligare i anbudsinbjudan. Dokumentation Ovannämnda punkter kommer beskrivas utförligare i anbudsinbjudan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45333000 Gasinstallationer, 45333200 Installation av gasmätare, 50411200 Reparation och underhåll av gasmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster Föremål för upphandlingen Upphandlingen omfattar avtal avseende leverans av Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster till GE-koncernen. Avtalet innebär och omfattar följande produkter och tjänster: ProdukterBälggasmätareKonsoler och anslutningsrör för bälggasmätareTurbingasmätare, hög och lågflödesmätningVridkolvsmätareVolymomvandlareFlödesdatorerReglerutrustning, reglerventiler, snabbstängare, läckflödesventilerGasfilter, silarVentiler, kula, vridspjäll, kikManometer & TermometerManometerventiler & serviceventilerAbonnentcentraler, exempel finns i GE standardritningarGasrörledningarGas-kopplingar, -rördelar, svetskomponenterHyra av gasmätningsutrustning, så som daggpunktsmätare, gastrycksmätare med loggfunktion, läcksökare, gaskvalitet/gasinnehåll Förebyggande underhåll (planerat)Reparationer, underhåll och montage hos leverantörenReparationer, underhåll och montage hos beställarenKalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrumentUtföra gasbesiktningskontroller på driftenhetens delegation, avser funktionskontroll av gassäkerhetsutrustning i reglerstationer och abonnentcentraler. Avhjälpande underhåll (akut)Reparationer, underhåll och montage hos leverantörenReparationer, underhåll och montage hos beställarenKalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrument ProcessteknikDesign och konstruktion av gassystemProjektledning av gasuppdrag Reservdelar Servicerapport Dokumentation Ovannämnda punkter kommer beskrivas utförligare i anbudsinbjudan.