139680-2018 - ResultatSverige-Visby: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentalartiklar
Referensnummer: RS 2017/790
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för dentalartiklar till tandvårdens kliniker på Gotland.
Beskrivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Varugrupp 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtrycksmaterial.
Del nr: Varugrupp 2
33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk
Fyllnadsmaterial. Förbrukning inom tandvården.
Del nr: Varugrupp 4
33132000 Tandimplantat, 33135000 Utrustning för tandreglering
Kofferdam.
Del nr: Varugrupp 5
33131000 Tandläkarinstrument, 33131100 Tandkirurgiska instrument, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
Maskinell Endodonti.
Del nr: Varugrupp 6
Del nr: Varugrupp 7
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler, 33141310 Injektionssprutor
Sprutor och kanyler.
Del nr: Varugrupp 8
33138100 Tandproteser, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial
Olika typ er av cement för tandvård.
Del nr: Varugrupp 9
33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
Olika typer av engångsmaterial som används inom tandvården.
Del nr: Varugrupp 10
33131000 Tandläkarinstrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33137000 Tillbehör för profylaktisk tandvård
Profylaxprodukter.
Del nr: Varugrupp 11
33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
Röntgen Digora - bildplattor, bitskydd och hygienskydd för bildplattor.
Del nr: Varugrupp 12
33111500 Tandröntgen, 33131000 Tandläkarinstrument
Röntgen - Film/Bildplattehållare.
Del nr: Produktgrupp 16
33131000 Tandläkarinstrument, 33131600 Instrument för tandfyllning
Endodonti - rotkanalsfil.
Del nr: Produktgrupp 17
Del nr: Produktgrupp 18
Del nr: Produktgrupp 19
Del nr: Produktgrupp 20-23
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial, 33141850 Hygienartiklar för tandvård
Rotfyllningsmaterial tvåkomponents rotförseglingspasta.
Temporärt rotfyllningsmaterial - kalciumhydroxidpasta.
Pastaspiral i rostfritt stål.
Pappersspetsar för torrläggning av rotkanal, alla längder och storlekar.