Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plog-sop-blåsmaskiner
Referensnummer: UH-2020-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av två plog-sop-blåsmaskiner som i huvudsak är avsedda för halkbekämpning av rullbana, taxibanor, ramper och uppställningsplatser. För att kunna genomföra en snabb, säker, effektiv och miljövänlig halkbekämpning på dessa stora ytor så krävs det fordon och maskiner som är effektiva och av hög standard. Maskinerna ska vid behov också användas under sommarperioden genom att t.ex. blåsa bort sand runt bankantljus och sopning av rullbana. Dragfordonet ska vara frånkopplingsbart för att kunna användas till annat.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34143000 Fordon för vinterväghållning, 34144000 Motorfordon för särskilda syften, 43313100 Snöplogar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen