139701-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Produktionsverktyg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProduktionsverktyg
BeskrivningUpphandling av konsulttjänst för vidareutveckling av SPSM:s produktions-, editerings- och publiceringsverktyg. Tjänsten omfattar att utveckla och vidareutveckla ett modernt produktions-, publicerings- och editeringsverktyg för att kunna optimera produktionen av tekniskt tillgängliggjorda och pedagogiskt anpassade läromedel och stödmaterial. Med verktyget ska SPSM kunna skapa texter och/eller e-böcker som sedan ska kunna generas till tillgängliga format som PDF/UA och EPUB3.
Intern identifierare2 STO-2024/725
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare1559875
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav
BeskrivningRamavtal
Intern identifierare1593919