139725-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kista Äng, nyproduktion av skola och förskola
Referensnummer: Dnr: 2021-00472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnation av en skola för 900 elever i åk F-9 och nybyggnation av en förskola med nio avdelningar för 162 barn, Kista Äng. Skolan består av en byggnad med en bruttoarea på ca 10 630 m2, bruksarea på ca 9 070 m2 och behandlad tomtarea på ca 9 660 m2.
Förskolan består av en byggnad med en bruttoarea på ca 1 790 m2, bruksarean på ca 1 610 m2 och behandlad tomtarea på ca 4 390 m2.
Området Kista Äng är ett utvecklingsområde med ca 1600 lägenheter, skola och förskola. Under en stor del av utbyggnaden kommer flera entreprenader att pågå under samma tidsrymd. Samtidigt flyttar boende in och de har rätt till en god boendemiljö. Samverkan mellan de olika entreprenaderna inom området är därför nödvändig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen