139802-2018 - ResultatSverige-Ed: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: UH-2017-27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Säffle och Åmål gör en gemensam upphandling av livsmedel till kommunernas barn- och äldreomsorg, inte t .ex. simhallar, caféer och dyl. Dessa kan komma att ansluta.
Kommunernas samlade inköp av livsmedel är ca 46 MSEK/år. Inga volymer garanteras.
Angivna volymer är de uppskattade inköpsvolymerna per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kolonialprodukter, huvudleverantör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunerna Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Säffle och Åmål gör en gemensam upphandling av livsmedel till kommunernas barn- och äldreomsorg, inte t ex simhallar, caféer o dyl. Dessa kan komma att ansluta.
Färdigrätter
Del nr: 2
Kött och chark
Del nr: 3
Ägg, Bengtsfors kommun
Del nr: 4
Ägg, Dals-Eds kommun
Del nr: 5
Ägg, Färgelanda kommun
Del nr: 6
Ägg, Melleruds kommun
Del nr: 7
Ägg, Säffle kommun
Del nr: 8
Ägg, Åmåls kommun
Del nr: 9
Färsk frukt och grönt, Bengtsfors kommun
Del nr: 10
Färsk frukt och grönt, Dals-Eds kommun
Del nr: 11
Färsk frukt och grönt, Färgelanda kommun
Del nr: 12
Färsk frukt och grönt, Melleruds kommun
Del nr: 13
Färsk frukt och grönt, Säffle kommun
Del nr: 14
Färsk frukt och grönt, potatis. Åmåls kommun
Del nr: 15
Potatis, Bengtsfors kommun
Del nr: 16
Potatis, Dals-Eds kommun
Del nr: 17
Potatis, Färgelanda kommun
Del nr: 18
Potatis, Mellerud
Del nr: 19
Potatis, Säffle
Del nr: 20
Potatis, Åmål
Del nr: 21