139813-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telestadshöjden etapp 2022
Referensnummer: TN 2022-00056
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö kommun, Samhällsbyggnadsförvaltningen och Växjö Energi AB m.fl. har för avsikt att genomföra projektet för att genomföra utbyggnad av allmän platsmark samt däri förlagda ledningar i nytt exploateringsområde, som utgör del av ny detaljplan Telestadshöjden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112710 Utformning av grönområden, 45112711 Utformning av parker, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233330 Grundläggning av gator, 45236000 Markanläggning, 45314310 Kabelläggning, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen