Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Unmanned Surface Vessel (USV)
Referensnummer: SLU ua 2018.2.4.4-1093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34930000 Marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU Aqua plans to purchase an Unmanned Surface Vessel (USV) for scientific data collection. An USV is a remote-controlled vessel equipped with sensors for data collection. The primary use will be of active hydro-acoustics. The vessel will be deployed in various aquatic environments, inshore and offshore.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34513550 Sjömätningsfartyg, 34513600 Fartyg för föroreningsbekämpning, 73112000 Marin forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen