139825-2020 - ÄndringSverige-Sundbyberg: Sophämtning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Sundbybergs stad
Referensnummer: UH-2019-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avfallshämtning i Sundbybergs stad 1.10.2021 till 30.9.2026.
Entreprenaden omfattar i huvudsak: Hämtning av mat- och restavfall från kärl, bottentömmande behållare, container, mobil sopsug, mat- och restavfall från stationär sopsug som ägs av fastighetsägare, grovavfall från hushåll, trädgårdsavfall från hushåll, julgranar, elavfall inklusive bärbara batterier från hushåll, farligt avfall från hushåll samt transport till omlastningsstation eller annan avlämningsplats.