13983-2018 - ResultatSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distansmöten (videokonferens)
Referensnummer: 2017/1905/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har en vision om att en stor del av våra fysiska arbetsmöten som idag sker med resa ersätts av högkvalitativa videokonferensmöten där mötesupplevelsen och effektiviteten är fullgoda ersättare till ett fysiskt möte. I vår vision har varje användare omedelbar och lättanvänd tillgång till högkvalitativ mötesteknik både från fasta datorer och mobila enheter oavsett val av teknisk plattform. Tekniken ska vara så lättanvänd, effektiv och intuitiv att allt fokus kan ligga på mötesinteraktionen. Med lösningen ska deltagare från ett stort antal olika plattformar kunna delta med god kvalitet i samma möte. Lösningen ska med god marginal ge ett värde som överstiger de direkta och indirekta kostnaderna för systemen, deras användning och förvaltning. Den visuella och auditiva kvaliteten ska vara mycket hög liksom support och driftsäkerhet. Systemet ska vara flexibelt nog att på ett bra sätt stödja flera mötestyper från en till en-möten till större möten med många deltagare och deltagande orter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32232000 Videokonferensutrustning, 72212515 Programvaruutvecklingstjänster för videokonferens
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mål med upphandlingen.
SMHI har en vision om att en stor del av våra fysiska arbetsmöten som idag sker med resa kan ersättas av högkvalitativa videokonferensmöten där mötesupplevelsen och effektiviteten är fullgoda ersättare till ett fysiskt möte. I vår vision har varje användare omedelbar och lättanvänd tillgång till högkvalitativ mötesteknik både från fasta datorer och mobila enheter oavsett val av teknisk plattform. Tekniken ska vara så lättanvänd, effektiv och intuitiv att allt fokus kan ligga på mötesinteraktionen. Med lösningen ska deltagare från ett stort antal olika plattformar kunna delta med god kvalitet i samma möte. Lösningen ska med god marginal ge ett värde som överstiger de direkta och indirekta kostnaderna för systemen, deras användning och förvaltning. Den visuella och auditiva kvaliteten ska vara mycket hög liksom support och driftsäkerhet. Systemet ska vara flexibelt nog att på ett bra sätt stödja flera mötestyper från en till en-möten till större möten med många deltagare och deltagande orter.