139845-2018 - ResultatSverige-Svenljunga: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsprinters och skrivare
Referensnummer: 17/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp/leasing och serviceavtal avseende MFP och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster till Ulricehamns kommun, Tranemo kommun samt Svenljunga kommun.
Upphandlande myndigheter är Ulricehamns kommun org.nr: 212000-1579, Tranemo kommun org. nr 212000-1462 och Svenljunga kommun org. 212000-1512, härefter "Kommunerna".
För Ulricehamns kommun omfattar upphandlingen köp och serviceavtal avseende fabriksnya (nytillverkade) MFP:er och laserskrivare, tillval samt övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget.
Kommunen förbehåller sig rätten att ta om hand om de gamla maskinerna som byts ut.
För Svenljunga kommun omfattar upphandlingen leasing och serviceavtal avseende fabriksnya (nytillverkade) MFP:er. Samt köp av laserskrivare, tillval och övriga tjänster. Även omfördelning och flyttning av befintliga skrivare ingår i uppdraget.
Språk.
Anbud ska skrivas på svenska.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30232130 Färgskrivare, 30232150 Bläckstråleskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter.
Vid benämning "Ulricehamns kommun" avses Ulricehamns- och Tranemo kommun, då Ulricehamn även ansvarar för Tranemo kommuns IT-drift.
Med "Svenljunga kommun" avses endast Svenljunga kommun.
Omfattning.
Kommunen arbetar med Site Audit som stödsystem för kontroll och effektivisering av utskrifts- och kopieringsfunktionerna. Kommunen förbehåller sig rätten att ta om hand om de gamla maskinerna som byts ut.
Kommunen arbetar med @remote som stödsystem för kontroll och effektivisering av utskrifts- och kopieringsfunktionerna.
Kommunerna önskar en leverantör som vill kommunernas bästa. Antagen leverantör ska se till de förutsättningar som redan finns i kommunerna och flytta och omfördela maskiner i kombination med nyleverans.