139878-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produkter och tjänster för Skrivare
Referensnummer: SR1808
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio upphandlar tjänster och produkter för skrivare som kan komma att innefatta:
• Service
• Skrivare och tillbehör
• Installation
• Konfiguration
• Övervakning av förbrukningsartiklar
• Felhantering samt Felavhjälpning under och efter garantitiden
• Byte av förbrukningsartiklar
• Administration
• Flytt och hämtning av printer
• Trådlös utskrift via Wifi
• Pull print lösning/Follow me (Follow me print)
Sveriges Radio har idag ca 230 skrivare av olika konfiguration samt olika behov av supportavtal.
Ramavtal tecknas med vinnande leverantör, inga volymer garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen