139885-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – 3411 Södra Förstadsgatan - ombyggnad gata
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel3411 Södra Förstadsgatan - ombyggnad gata
BeskrivningEntreprenaden omfattar ombyggnation av befintlig gata. Ny utformning blir en stadsmässig gata som regleras som cykelgata samt omkringliggande gångytor i marktegel. Inom gatusektionen ryms omfattande möblering med bland annat olika typer av sittanordningar samt planteringsytor utformade som raingardens och ny belysningsanläggning.
Intern identifierareTN-2021-1591
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45262510 Stenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare3411 Södra Förstadsgatan - ombyggnad gata