139904-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruks- och trädgårdsprodukter – Jord, gödsel och gräsfrö
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelJord, gödsel och gräsfrö
BeskrivningUpphandlingen avser leverans av plantjord, gödsel och gräsfrö. Skellefteå kommun vill erbjuda sina invånare och besökare friska och frodiga grönområden, parker och fotbollsplaner. Grunden i all odling är jorden och vi vill ge våra gräsytor, blommor och buskar bästa möjliga förutsättningar för en god tillväxt och ökad livslängd samtidigt som vår personal ska lägga så lite tid som möjligt på ogräsrensning och påfyllnad av jord. Detta avtal ska därför erbjuda högkvalitativa produkter som är lämpliga för norrländskt klimat.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104767:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03450000 Plantskoleprodukter, 24400000 Konstgödsel och kväveföreningar, 24440000 Diverse gödselmedel