139938-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: Läkemedel
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av läkemedel till randomiserad dubbelblindad studie
Referensnummer: EUI 18 033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sektionen för psykiatri och neurovetenskap vid Göteborgs universitet ska genomföra en randomiserad dubbel-blind placebokontrollerad multicenter-studie för att undersöka om rökavvänjningsmedlen vareniklin (Champix®) och bupropion (Zyban®), i kombination eller var för sig, sänker alkoholkonsumtionen hos alkoholberoende personer. För denna studie föreligger därför särskilda behov avseende antal läkemedel, läkemedlens substanser och fördelning av placebo respektive läkemedel 1 och läkemedel 2, hur läkemedlen tillverkas och förpackas, QP-frisläppning och vissa andra tjänster under tillverkningsfasen, se beskrivning nedan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta köp avser särskild tillverkning och emballering av två olika läkemedel samt placebo till dubbelblindad studie. I köpet ingår vissa tjänster som hör till tillverkningsfasen.