2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Geotekniska- och markmiljöundersökningar
Beskrivning: Upphandlingen avser konsulter med expertis och utrustning inom geoteknik och markmiljö, för utförande av undersökningar och riskbedömningar. Uppdraget omfattar huvudsakligen utredning av mark- och vattenföroreningar, där föroreningen med största sannolikhet utgörs av bl. a PFAS. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Ramavtal avses tecknas med en (1) leverantör.
Intern identifierare: 25/248
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Använder ej påskyndat förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000