140072-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Marina tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förläggning av fjärrkylarör i Munksjön, Jönköping
Referensnummer: 20/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98360000 Marina tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi planerar att förlägga en ny sjöledning för distribution av fjärrkyla i Munksjön, Jönköping. Ledningen kommer att anslutas mot fläns vid Spira, Munksjöstaden samt Skeppsbron.
Projektet kommer att handlas upp som en utförandeentreprenad; AB04.
Entreprenaden omfattar leverans och förläggning av ny fjärrkylaledning i Munksjön. Material kan komma att upphandlas separat av huvudman.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45244000 Marina anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen