140080-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult processtöd adaptiv förvaltning skyddade områden
Referensnummer: 361-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att öka myndigheternas kapacitet vad avser arbete med att bygga upp ett ramverk, leda processer samt kunskapsuppbyggande kring adaptiv förvaltning med stöd av metodiken Open Standards for Conservation (http://cmp-openstandards.org/).
Upphandlingen sker för Havs- och vattenmyndigheten och Naturvårdsverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90712000 Miljöplanering, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen