See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specialbatterier
Beskrivning: En upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt som avser byggentreprenader, varor och tjänster om det som ska upphandlas av tekniska skäl eller på grund av ensamrätt kan fullgöras av endast en viss leverantör. Då batterierna är specifikt framtagna och utvecklade för de aktuella systemen där aktuell leverantör äger och har ensamrätt till ritningsunderlag, finns ej någon likvärdig artikel eller möjlig ersättare på marknaden. Mer om batteriernas unika egenskaper från utpekad leverantör: I konstruktionsfasen av batterierna är de särskilt anpassade till det aktuella behovet och klarar exempelvis av extrema temperaturer och förhållanden samt att de är framtagna för att kunna garantera säker funktion. Kontaktdon och emballage är specialkonstruerade för att bland annat för att förenkla vid underhåll och byte. Batterierna utgör unika militära batterier och är undantagna från vanliga miljödirektiv och finns därmed ej på den generella marknaden. Säkerheten garanteras av att konstruktören äger fullständig systeminsikt och som genom sitt konstruktionsarbete kan undvika potentiella risker i de konstruktioner som idag utgör aktuellt vapensystem. Mot bakgrund av ovanstående handlar Försvarsmakten aktuella varor från utpekad leverantör.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31158100 Batteriladdningsdon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:131:Lot:1