Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationssal och narkospersonal för käkkirurgiska ingrepp
Referensnummer: 2019-O000277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85111000 Sjukhustjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser operationssal bemannad med narkospersonal och postoperativ vård i form av uppvak och vårdplats ett vårddygn per opererad patient. Med vårddygn avses att patienten kommer till Leverantören på operationsdagens morgon ca klockan 07.00 och skrivs ut på förmiddagen dagen efter operation.
Region Skånes käkkirurger kommer att operera patienter på plats hos Leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen