140110-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägledning och rådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsintegrerande övningsplatser nationell
Referensnummer: Af-2018/0046 3654
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312300 Vägledning och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Arbetsintegrerande övningsplatser nationell i syfte att utarbeta och genomföra ett nationellt program med sysselsättningsfrämjande insatser som stimulerar till att fler arbetsintegrerande sociala företag startar och växer. Målet är att skapa fler möjligheter till arbete för personer som är eller riskerar att bli långtidsarbetslösa. Arbetsintegrerande sociala företag bedöms kunna bidra till att öka sysselsättningen av dessa personer och det är därför viktigt att skapa bättre förutsättningar för företagen att bli fler och kunna växa. Mot denna bakgrund är upphandlingen reserverad för skyddade verkstäder och leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312510 Yrkesrehabilitering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar hela riket exklusive Gävleborgs län som upphandlats separat, dnr Af-2018/0003 4842.
Beskrivning av kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Arbetsintegrerande övningsplatser nationell med diarienummer Af-2018/0046 3654.
Syfte och mål
Syfte: Ge deltagaren möjlighet att komma in i arbetslivets krav i en lugn och trygg arbetsmiljö under kontinuerlig och nära handledning och därigenom skapa förutsättningar för denne att:
Hitta en väg till egen försörjning
Utveckla förmågan att klara grundläggande krav i arbetslivet
Stimuleras till eget ansvar, ökad aktivitet och delaktighet
Få grundläggande kunskap och insikt om arbetslivets krav.
Mål: Utveckla och öka deltagarens aktivitetsförmåga till så nära heltid som möjligt i syfte att nå en anställning, främst inom den verksamhet där denne deltar i tjänsten. Detta sker genom regelbunden vistelse i verksamheten, socialt och praktiskt deltagande i verksamheten samt involvering av deltagaren i verksamheten. Alternativt ska deltagaren förberedas för studier eller deltagande i något av Arbetsförmedlingens övriga program.
Leveransområden
Arbetsförmedlingens behov av tjänsten är rikstäckande. Upphandlingen avser samtliga län i riket förutom Gävleborgs län, där tjänsten redan upphandlats under år 2018. De län som är aktuella i upphandlingen framgår av tabellen under avsnitt 1.1.7.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast: 3.5.2019 23:59.
Anbudsöppning
Anbudsöppning sker hos Arbetsförmedlingen. Vid anbudsöppning deltar minst två (2) tjänstemän från Upphandlingsavdelningen. Anbudsöppningen är inte offentlig. På begäran av en anbudsgivare kan dock en av Handelskammaren utsedd person närvara. Kostnader för detta ska betalas av den som framställt begäran.
Anbudsöppning kommer att ske: 4.5.2019.