See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnation Tjörns ishall
Beskrivning: Tjörns ishall har historiskt sett ägts av Stiftelsen Tjörns ishall. Stiftelsen har påbörjat om- och tillbyggnation av ishallen som ej har kunnat slutföras. Tjörns kommun ska ta över fastigheten i kommunens ägo samt förvaltning av denne. I samband med övertagandet av Tjörns ishall så åligger det även kommunen att färdigställa de påbörjade entreprenaderna vilket föranleder denna upphandling. Entreprenaden kommer bedrivas som utförandeentreprenad i samverkan.
Intern identifierare: 101.24-E
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000