140250-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Diverse byggnadstekniska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 2018-023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för tekniska konsulter åt Huddinge kommun.
Upphandlingen har fyra områden men bara ett anbudsområde, d.v.s. anbudsgivaren lämnar anbud på hela upphandlingen.
Område 1. Produktionsplanering.
Område 2. Projektledare genomförande.
Område 3. Byggledare.
Område 4. Projekteringsledare.
Varje anbudsgivare ska alltså uppfylla kraven för samtliga områden.
Se bilaga 1 för beskrivning av områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen