140266-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lindigö: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsteknik
Referensnummer: 17/249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet.
Upphandlingen omfattar akuta och planerade installationstjänster inom området säkerhetsteknik, det omfattar bla lås, larm, passersystem och brandlarm avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag samt övriga beställare angivna under AFA.12.
Detaljer om kontraktsarbetena anges i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315100 Eltekniska installationer, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar akuta och planerade installationstjänster inom området Säkerhetsteknik, det omfattar bla lås, larm, passersystem och brandlarm avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag samt övriga beställare angivna under AFA.12.
AFD.1 Omfattning.
Ramavtalet omfattar säkerhetstekniska installationer samt vissa närliggande tjänster som leverans av säkerhetsteknisk materiel och utrustning avseende installationer i fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad. Beställningar av lås och nycklar ingår till den del att dessa ingår i ett nyckelsystem.
Uppdragstyperna beskrivs och kravställs noggrannare i bilaga kravspecifikation.
Villkoren för leverans kommer att skilja sig mellan de olika typerna av uppdrag/avrop, och därför anges även olika avtalsvillkor för respektive typ av leverans. Arbeten kan komma att utföras under kvällar, helger och nätter då dessa är av akut karaktär, se AFD.43.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och beställaren kan inte garantera någon volym men upplysningsvis var volymen 2017 ca 15 MSEK (exkl moms), detta innefattar dock ett pågående SBA-arbete som förväntas slutföras inom kort. Beställaren bedömer att kommande års investeringsvolymer kommer att sjunka.
Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Arbetena kan även komma att ingå som en integrerad del i olika byggentreprenader vid ny- eller ombyggnation och då ingå i upphandlingen av byggentreprenaden.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD.111.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.