140301-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Provtagning och analys av vattenprover
Referensnummer: 2023-O000061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733600 Hantering eller övervakning av gränsöverskridande vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av Provtagning och analys av vattenprover.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90715100 Undersökningar av kemikalie- och oljeutsläpp, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90743000 Tjänster med avseende på förorening av giftiga ämnen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av Provtagning och analys av vattenprover. Vidare definition samt kravställning av efterfrågade produkter framgår av kravspecifikationsbilaga/-dokument.
Ramavtal avses tecknas med en (1) Anbudsgivare för hela uppdraget. Region Skåne har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta ej är lämpligt för den aktuella upphandlingen.
En uppdelning av upphandlingen riskerar att försvåra genomförandet av uppdraget på ett ej godtagbart sätt.
Uppskattad volym
Upphandlingens värde uppskattas till ca 850 000 SEK per år.
I upphandlingsdokumenten uppskattade volymer och värden kan inte garanteras, utan tjänar endast i orienterande syfte.
Takvolym
Maximalt värde som kan komma att avropas inom ramavtalet uppgår till 3 600 000 SEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider detta belopp så äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.