140332-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av återvinning / avfall
Referensnummer: 012-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avfalls- och återvinningshämtning.
Uppdraget omfattar hämtning av:
— Pappersförpackningar och wellpapp,
— Tidningar,
— Metall,
— Mjukplast och hårdplast,
— Färgat och ofärgat glas,
— Brännbart avfall,
— Skrot,
— Trä,
— Osorterat avfall,
— Schaktmassor.
Se bilaga Kunder för närmare specificering hur uppdraget ser ut idag. Observera att listan är ett levande dokument, beställare kan komma till och försvinna och efterfrågade uppdrag att ändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90514000 Återvinning av avfall, 90510000 Avfallshantering, 44613800 Avfallscontainrar, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen