14035-2021 - ÄndringSverige-Linköping: Detektions- och analysutrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende allmänkemiinstrument till primärvården och Klinisk farmakologi
Referensnummer: UC-2020-338
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till. Region Östergötland önskar att ha samma instrumenttyp inom regionen för att erhålla stöttning i valideringsprocessen vilket leder till en samstämmighet i resultaten inom hela regionen.