2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av Ramavtal för Mark-, Betong-, ROT-, Vent-, och VS-arbeten
Beskrivning: Arbeten ingående i detta ramavtal är planerat till att omfatta mark-, betong-, ROT, Vent- och VS-arbeten för samtliga bolag inom Stockholm Vatten och Avfall-koncernen. Ramavtalet är uppdelat i fem delområden (DO) där anbudssökande kan välja att lämna på ett, flera eller samtliga DO: 1. DO 1 – Mark- och betongarbete 2. DO 2 – Betongarbete inomhus/bergrum 3. DO 3 – ROT-arbete, bygg och anläggning 4. DO 4 - Vent-arbete 5. DO 5 - VS-arbete
Intern identifierare: 24SVOA45
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se upphandlingsdokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 42520000 Ventilationsutrustning, 45112360 Återställande av mark, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45223822 Fabrikstillverkade betongelement, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262310 Arbete med armerad betong, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45262330 Betongreparationer, 45262350 Arbeten med oarmerad betong, 45262370 Betongbeklädnadsarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 71322200 Konstruktion av rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av Ramavtal för Mark-, Betong-, ROT-, Vent-, och VS-arbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se upphandlingsdokument