2. Förfarande
Förfarande
Titel: Långtidshyra av cyklar
Beskrivning: Göteborgs stadsmiljöförvaltning har fått i uppdrag att i Angered testa ett lånecykelsystem baserat på långtidshyra, generellt på 2-veckorsbasis, men även både kortare och längre tid. Förutsättningar: • Testet ska löpa under 2 år • Planerad avtalsstart maj 2026. • Stadsmiljöförvaltningen kan inte erbjuda tillgång till lokaler. • Vår utgångspunkt är att uthyrning av cyklar ska ske från 6 centrum i Angered, Göteborg, (Gårdsten, Lövgärdet, Rannebergen, Angered centrum, Hammarkulletorget och Hjällbo).
Intern identifierare: N400U26-27
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34430000 Cyklar, 34431000 Cyklar utan motor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Göteborgs stadsmiljöförvaltning har fått i uppdrag att i Angered testa ett lånecykelsystem baserat på långtidshyra, generellt på 2-veckorsbasis. Förutsättningar: • Testet ska löpa under 2 år • Planerad avtalsstart juni 2026. • Stadsmiljöförvaltningen kan inte erbjuda tillgång till lokaler. • Vår utgångspunkt är att uthyrning av cyklar ska ske från 6 centrum i Angered, Göteborg, (Gårdsten, Lövgärdet, Rannebergen, Angered centrum, Hammarkulletorget och Hjällbo).
Intern identifierare: Långtidshyra av cyklar