140482-2017 - ResultatSverige-Uppsala: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Asymmetrical flow field flow fractionation (AF4) separation instrument.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala.
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen The system will be used to measure the chemical composition and physical nature (shape, size, diffusion coefficient) of engineered nanoparticles and/or natural colloids and organic matter in 0.45 µm filtered soil pore waters or freshwaters. The particles likely occur in a size range 1 — 1 000 nm.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 560 000 SEK
exkl. moms