140515-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markförhandling och intrångsvärdering med tillhörande tjänster
Referensnummer: 22/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar huvudsakligen markförhandling, markåtkomst, intrångsvärdering och skadereglering, som avser att hjälpa Sinfras medlemmar att föra förhandlingar och upprätta avtal med markägare, samt värdering och skadereglering av det intrång eller skada som skett. Vidare avser upphandlingen röjning och fällning av exempelvis skog, träd m.m. vid nybyggnation samt underhåll av detta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70122000 Försäljning eller köp av mark, 77211300 Trädröjning, 79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen