14055-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Partille: Övervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kamerabevakning inre miljö Partille kommun
Referensnummer: 19/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser kamerabevakning för inre miljö.
Anbudsinbjudan
Partille kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal om kamerabevakning för inre miljöer.
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kamerabevakning för inre miljöer med lagring centralt hos leverantören. Uppdraget innefattar konsultstöd, projektering, inköp av utrustning, tillhandahållande av utrustning, projektering, leverans, installation och införande av komplett kamerabevakningslösning samt drift av nya kameror med hårdvara, mjukvara, licenser och tillhörande supportavtal.Kamerabevakningssystem ska ägas av Partille kommun och förvaltas av leverantören med undantag från lagringsytrymmet som ska ägas av leverantören.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och Partille kommuns förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt ”Krav på tjänsten”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32323500 TV-övervakningssystem, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Partille kommun förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Partille kommun har tagit ett politiskt beslut att upphandla kamerabevakning för inre miljöer att använda som bevismaterial vid brott eller skadegörelse. Upphandlingen omfattar konsultstöd och projektering samt installation och löpande drift. Leverantören ska vara ramavtalsleverantör för kameraenheter och tillbehör. Server för lagring ska ägas av leverantören. Successiva avrop kommer att ske under ramavtalstiden.
Beräknat värde under ramavtalsperioden är 4 000 000 SEK.