140553-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Bibliotekstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekstjänster 2018
Referensnummer: K 2018-1740
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92511000 Bibliotekstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän biblioteksverksamhet har funnits på Karolinska Universitetssjukhuset Solna och Huddinge se-dan många år.
I Solna har Karolinska under lång tid haft avtal med Stockholms Stadsbibliotek för drivandet av den allmänna delen av biblioteket. 2008 slöts ett avtal med Stockholms stadsbibliotek som även gällde den allmänna delen i Huddinge. I Solna och i Huddinge är den allmänna delen samlokaliserad och delvis samorganiserad med den medicinska delen. Verksamheten har under de senaste åren skötts av två bib-liotekarier på heltid, en i Huddinge och en i Solna. Det bestånd av böcker och andra media som idag finns på de två biblioteken ägs av sjukhuset, undantaget vissa deponerade media från Stockholms stadsbibliotek.
Karolinskas mål är att hitta en Anbudsgivare som har sjukhuset och dess patienter i fokus och som ser på biblioteksverksamheten som en del i omvårdnaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 92510000 Biblioteks- och arkiveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen