Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning och etablering PM3
Referensnummer: LD17/03253.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I och med EU:s Dataskyddsförordning (GDPR) som träder i kraft våren 2018 har Landstinget Dalarna behov av att upphandla tjänster inom förvaltningsobjektsarkitektur (FOA) som bygger på pm3 modellen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I och med EU:s Dataskyddsförordning (GDPR) som träder i kraft våren 2018 har Landstinget Dalarna behov av att upphandla tjänster inom förvaltningsobjektsarkitektur (FOA) som byg-ger på pm3 modellen.