Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anbudsansökan avseende Lokala bullerskyddsåtgärder på fastigheter (Alvik-Gullmarsplan)
Referensnummer: TN 2019-1008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser uppförande av s.k. lokala bullerskyddsåtgärder. Lokala bullerskyddsåtgärder är åtgärder som ska bullerskydda inom-, och utomhusmiljön för permanentbostäder, skolor och offentliga lokaler. För inomhusmiljön ska åtgärder utföras på befintliga fönster och ventilationskanaler. För utomhusmiljön ska åtgärder utföras som skyddar befintliga uteplatser och balkonger. Åtgärderna utförs för bostäder längs Tvärbanan, sträckan Alvik - Gullmarsplan i Stockholms stad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen