Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: https://upphandling.polisen.se/
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av lokaler till polisstation i Farsta Stockholm
Referensnummer: A077.552/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45216111 Byggnation av polisstation
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser om-och tillbyggnad av befintliga kontorslokaler för polismyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45216110 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnad av befintliga lokaler till polisstation