140729-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd för undervisning och lärande
Referensnummer: KS 2023/0246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan avseende upphandling av Stöd för undervisning och lärande. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden. Lunds Kommun har tidigare avbrutit en upphandling av Skolplattform och annonserar nu ny upphandling. För att underlätta för de anbudslämnare som lämnade anbud i den avbrutna upphandlingen beskrivs här de uppdateringar som kan innebära förändringar vid eventuell anbudsansökan. * Tidigare upphandling är nu uppdelad i två upphandlingar, Stöd för tidshantering för förskola och skola KS 2023/0245 samt Stöd för undervisning och lärande KS 2023/0246. * Uppdatering av tidplan. * Förtydligande av Arkivering, gallring och export. * Tillägg och förtydligande av Underleverantör samt Åberopande av annat företags kapacitet. * Förtydligande av personuppgiftsbehandling. *Förtydligande av Möjlighet till användartester. * Tillägg och förtydligande av Erfarenhet (Teknisk och yrkesmässig kapacitet).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen