140769-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Överordnat styrsystem för fastighet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Överordnat styrsystem för fastighet
Beskrivning: Stenungsunds kommun bjuder in till anbudsgivning i upphandling av överordnat styrsystem för fastighet. Det nya överordnade systemet ska möjliggöra styrning och övervakning av fastigheters tekniska installationer för energieffektivisering, minskad klimatpåverkan, ökad driftsäkerhet samtidigt som komfort och funktion bibehålls.
Intern identifierare: 2025-225
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 42961000 Manöver- och styrsystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 48921000 Automationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000