140788-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsbilar (Personbilar och lätta transportfordon)
Referensnummer: UC-2021-171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp med återköpsgaranti samt service av personbilar och lätta transportfordon för Region Östergötland.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på Anbudsområde A Personbilar och/eller på Anbudsområde B Transportbilar.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera och positioner i varje anbudsområde. Varje position utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud kan lämnas på Anbudsområde A Personbilar och/eller på Anbudsområde B Transportbilar
Anbudsområde A Personbilar
Anbud kan för Anbudsområde A Personbilar lämnas på följande positioner och anbudsområden:
Anbudsområde biogas
A - Personbil
B - Personbil
Bb - Personbil
C - Personbil
D - Personbil
Anbudsområde el
A
B
C
Anbudsområde HVO
Anbudsområde B Transportbilar och minibussar
Anbud kan för Anbudsområde B Transportbilar lämnas på följande positioner och anbudsområden:
E Minibuss
Ea Minibuss
F Liten transportbil
G Mellan transportbil
H Stor transportbil
I Transportbil
Ia Transportbil