140789-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Matsalstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmåltider till 6 skolor inom Norrmalm Sdf
Referensnummer: 2.4.2-16/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55510000 Matsalstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser skolmåltider för 6 skolor inom Norrmalm Sdf. Upphandlingen avser skollunch och mellanmål och omfattar inköp av råvaror, tillagning, drift av skolornas tillagningskök, leverans till mottagningskök, drift av mottagningskök samt servering.
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en eller två leverantör från och med 2018-08-01.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55320000 Måltidsservering, 55512000 Drift av matsal, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet för tjänsten som upphandlas är att stadens elever ska få en hög kvalitet på skolmåltiderna vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och måltidsupplevelse. Måltiderna ska vara en del i den pedagogiska verksamheten och vara hållbara för att nå stadens miljömål.