140825-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Glasögon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildskärms- och skyddsglasögon
Referensnummer: STK 2020-324
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av leverantör av bildskärmsglasögon och skyddsglasögon för Malmö stads räkning.
Avtalsperiod
Den fasta avtalsperioden har en beräknad avtalsstart och löper mellan 2020-09-01 – och 2022-08-31.
Om det sker en överprövning eller om upphandlingen av andra skäl blir försenad förskjuts avtalstiden i den omfattning upphandlingen blir försenad.
På initiativ av beställaren kan avtalet förlängas med upp till tjugofyra (24) månader, dock längst till och med 2024-08-31. Beställaren ska meddela leverantören förlängning tre (3) månader innan avtalets utgång.
Om beställaren väljer att inte förlänga avtalet upphör det att gälla vid avtalstidens slut utan föregående uppsägning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33735100 Skyddsglasögon, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen