Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infrastruktur, Mindre gatuarbeten, Innerstaden 2019
Referensnummer: T2018-03354
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar markarbeten för om- och tillbyggnad av gator, gång- och cykelbanor med angränsande ytor samt tillhörande anläggningar, uppdelat på ett flertal objekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233252 Ytbehandling av gator, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45233330 Grundläggning av gator, 45233340 Grundläggning av gångvägar, 45262510 Stenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen