140844-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av utlandsrekrytering
Referensnummer: IN-IN23-XXXX
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ramavtal för tjänster avseende utlandsrekrytering av specialistläkare, specialistsjuksköterskor röntgensjuksköterskor, allmänsjuksköterskor och biomedicinsk analytiker från annat EU-land i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till egen rekryteringsverksamhet av läkare, sjuksköterskor och biomedicinsk analytiker.
Tjänsten innefattar sökning efter och urval av kandidater för köparens räkning samt för utvalda kandidater utbildning i svenska språket, svensk författningskunskap, svensk kultur samt anpassning till ett liv i Sverige (relocation). Tjänsten innefattar även, vid behov, bland annat språkutbildning och relocation av medföljande familjemedlemmar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal, 79625000 Förmedling av läkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland och Region Västmanland (köpare) genomför upphandling av ramavtal för tjänster avseende utlandsrekrytering av specialistläkare, specialistsjuksköterskor röntgensjuksköterskor, allmänsjuksköterskor och biomedicinsk analytiker från annat EU-land i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till egen rekryteringsverksamhet av läkare, sjuksköterskor och biomedicinsk analytiker.
Denna upphandling består av följande delar:
A: Rekryteringstjänst läkare med specialistkompetens och examen från annat EU-land
B: Rekryteringstjänst sjuksköterskor med specialistkompetens och examen från annat EU-land, röntgensjuksköterskor med examen från annat EU-land, allmänsjuksköterskor med examen från annat EU-land, biomedicinsk analytiker med examen från annat EU-land
Anbud kan lämnas på en eller båda delarna.
Köparen kommer att teckna avtal med max tre (3) leverantörer per delområde om så är möjligt. Leverantörerna kommer att avropas enligt rangordning.