2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flygburen Laserskanning 2024
Beskrivning: Målet med denna upphandling är att teckna ramavtal med en leverantör för produktion inom tredje lasertäckningen av Sverige vilket innefattar planering, och genomförande av laserskanning samt georeferering, klassning och kvalitetskontroll av insamlad laserdata. Produktionsplanen upprättas av Lantmäteriet och justeras inför varje ny säsong. Total areal är ca 410 000 km²
Intern identifierare: LM2023/060142
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71354200 Flygkartstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48326100 Digitalt kartläggningssystem, 71354100 Digital kartläggning, 79961200 Flygfotografering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på leverantören
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Upp till 48 månader förlängning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på upphandlingsföremålet
Beskrivning av alternativen: Förlängning upp till 48 månader