140868-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mejerivaror
Referensnummer: RS220365
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland inbjuder er att inkomma med anbud avseende livsmedel inom området Mejeriprodukter.
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde. Beräknat värde under hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 9 milj/ SEK.
Avropande enheter:
Hallands sjukhus, Halmstad
Hallands sjukhus, Varberg
Katrinebergs folkhögskola, Vessigebro
Munkagårdsgymnasiet, Tvååker
Löftadalens folkhögskola, Åsa
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15511000 Mjölk, 15512000 Grädde, 15542100 Keso, 15551300 Yoghurt, 15551320 Smaksatt yoghurt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Halland inbjuder er att inkomma med anbud avseende livsmedel inom området Mejeriprodukter.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 2 Leveransförteckning.
Omfattning
Ramavtal livsmedel omfattar varuområdet Mejeriprodukter enligt detta upphandlingsdokument.Avtalet omfattar också ordermottagning, leverans och fakturering av avtalade varor.
Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar.
Katrinebergs folkhögskola, VessigebroMunkagårdsgymnasiet, Tvååker
AvgränsningUM förbehåller sig rätten att vid högst fyra serveringar/enhet om året göra undantag från detta avtal och köpa produkter från lokala producenter, exempelvis för temadagar, utbildningssyfte, etc.
Takvolym
Det kommande avtalets takvolym motsvarar upphandlingens uppskattade värde + 30 %.