140888-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skrivare som tjänst och produkt 2022
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i denna selektiva upphandling kallad Skrivare som tjänst och produkt. Omsättning uppskattas till totalt 300 milj SEK exkl moms. Upph.föremål får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 375 milj SEK exkl moms under Ramavtalets löptid. Ramavtalen beräknas träda i kraft 17 december 2022. Kammarkollegiet kommer att bjuda in lägst 5 och högst 8 sökande till att lämna anbud. Kammarkollegiet kommer tilldela ramavtal till 6 Ramavtalsleverantörer. Ramavtalet kan användas av myndigheter samt offentligt styrda organ som lämnat bekräftelse. Se bil. i upph.underlag. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation. Kammarkollegiet använder sig av Mercell TendSign för hantering av upphandlingsdokumenten och anbudsansökan. Anbudsansökan kan därför inte lämnas på annat sätt. Sista tidpunkt för att lämna anbudsansökan är 2022-04-25 23:59. Beslut om anbudsberättigade beräknas fattas under andra kvartalet 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30124000 Delar och tillbehör till kontorsmaskiner, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbudsansökan i denna selektiva upphandling av varor och tjänster för dokumenthantering kallad Skrivare som tjänst och produkt.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 300 miljoner SEK exklusive moms. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal. Vidare grundas den uppskattade omsättningen på förändrade arbetssätt de senaste åren samt teknikutveckling inom området. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Varor och tjänster som ingår i upphandlingen får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 375 miljoner SEK exklusive moms under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från ramavtalsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid.
Ramavtalen beräknas träda i kraft 17 december 2022 om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att bjuda in lägst fem (5) och högst åtta (8) sökande till att lämna anbud. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till sex (6) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet kan användas för Avrop av nedan angivna upphandlande myndigheter. Dessa benämns Avropsberättigade.
Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se det allmänna myndighetsregistret på SCB:s webbplats. Se förordningen (2007:755) om det allmänna myndighetsregistret för information om dessa myndigheter.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudsansökans språk, om inte annat framgår.
Enstaka ord i anbudsansökan kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller CV, produktbeskrivningar, certifikat och jämförbara handlingar kan enstaka meningar vara på engelska, danska eller norska.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbudsansökan. Anbudsansökan kan därför inte lämnas på annat sätt, exempelvis via e-post. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner.
Företrädare för sökande ansluter sig kostnadsfritt till Mercell TendSign genom att registrera ett användarkonto på Mercell TendSigns webbplats. Den e-postadress som sökande använder för sin inloggning i systemet är den som gäller för all vidare kommunikation i upphandlingen med Kammarkollegiet.
Den juridiska person vars organisationsnummer eller fysiska person vars personnummer eller liknande är registrerat i Mercell TendSign-kontot anses vara sökande. Är den sökande ett konsortium är den registrerade inte sökande utan företrädare för konsortiet, om inte annat framgår av fullmakt.
Tekniska frågor om Mercell TendSign ställs till Mercell TendSigns support per e-post: tendsignsupport@mercell.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på Mercell TendSigns webbplats. Mercell TendSigns support har begränsade öppettider varför det är viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag vid behov av teknisk support.
Kammarkollegiet godtar inte parallella anbudsansökningar. Om en sökande inkommer med flera anbudsansökningar kommer Kammarkollegiet anse den senast inkomna under ansökningstiden, som den giltiga anbudsansökan.
Sista tidpunkt för att lämna anbudsansökan är 2022-04-25 23:59.
Beslut om vilka sökanden som kommer att bjudas in att lämna anbud beräknas fattas under andra kvartalet 2022.