141009-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård
Referensnummer: 2022-1609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndighetens behov av lokalvård för kontoret i Eskilstuna. Städning omfattar kontorsstädning, städning av labb och möjlighet att beställa vaktmästartjänst, fönsterputsning, golvvård.
Uppdraget består i att utföra daglig lokalvård i Energimyndighetens kontorslokaler som består av öppna landskap, mötesrum, laboratorium, köksområden och faciliteter samt tillsynsstädning i enlighet med kraven i detta upphandlingsdokument. Efterfrågade tilläggstjänster ska kunna utföras efter beställning.
Anbudsgivarens anbud ska omfatta samtliga efterfrågade tjänster:
daglig lokalvård
tilläggstjänster
städning av laboratorium
vaktmästartjänst
storstädning
fönsterputsning
golvvård
extra lokalvårdsinsats
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911300 Fönsterputsning, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget
Uppdraget att utföra daglig lokalvård är fast och ska utföras löpande under avtalets löptid. Energimyndigheten har rätt att begära ändring av omfattningen av den dagliga lokalvården. Golvmaterial kan komma att ändras under ramavtalets gång. Rumsförändringar kan komma att förändra städfrekvensen.
Anbudsgivaren ska utföra i sitt arbete på ett professionellt och fackmannamässigt sätt med användning av lämpliga metoder och material för att uppnå de kvalitetskrav som föreskrivs i ramavtalet. Uppdraget kräver en aktiv leverantör där teknik, arbetssätt och flexibilitet kan utvecklas under ramavtalstiden. Uppdraget ska kännetecknas av hög kvalitet och med metoder som har minsta möjliga påverkan på miljön.
Energimyndighetens medarbetare och besökare ska uppleva lokalerna som rena, trygga, funktionella och ge ett välvårdat intryck. Anbudsgivarens anbud ska omfatta samtliga efterfrågade tjänster:
Om upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal avseende daglig lokalvård av kontor på Gredbyvägen 10 i Eskilstuna samt tilläggstjänster av lokalvård laboratorium, vaktmästartjänst, storstädning, fönsterputsning, och golvvård i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Ramavtalet ska säkerställa en ren och trevlig miljö för Energimyndighetens medarbetare och besökare. Uppdraget ska utföras i nära samarbete med kontaktperson på Energimyndigheten.