Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Flyttning av fordon
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttning av fordon i Stockholms stad
Referensnummer: 17/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50118100 Bärgning av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Fordon får flyttas av staten eller av kommuner som har kommunal parkeringsövervakning om det behövs för ordningen och säkerheten i trafiken eller av naturvårdsskäl. I Stockholms kommun ansvarar Trafiknämnden för flyttning av fordon. Upphandlingens syfte är att tillgodose behovet av resurser för att på ett effektivt, professionellt och ändamålsenligt sätt verkställa flyttning av fordon efter beslut av Trafikkontoret.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50118110 Bortforsling av fordon, 50118400 Bärgning av motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen