See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tolkförmedlings- och översättningstjänster
Beskrivning: Karlskoga kommun välkomnar till anbudsgivning avseende Tolkförmedlings- och översättningstjänster. Syftet med upphandlingen är att genom ramavtal tillgodose behovet av tolk- och översättningstjänster när de egna resurserna inte räcker till. Ramavtalet är att betrakta som ett komplement när den egna verksamhetens resurser och språkkompetens inte räcker till. Det är främst socialförvaltningen och skolförvaltningen som är i behov av tolktjänster, men även andra förvaltningar kan komma att beställa dessa tjänster.
Intern identifierare: 23-1010-1019-1010-182
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79530000 Översättartjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Tolk- översättningstjänster