141053-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd
Referensnummer: 16/351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för inköp av färskt bröd till fsk, skolor och äldreboenden
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färskt bröd till köksverksamheten på äldreboenden, skolor och förskolor inom Jönköpings kommun.
Jönköpings kommun har tecknat avtal med en distributör som ska utföra samtliga leveranser av livsmedel mellan distributörens distributionscentral i Jönköping och Jönköpings kommuns enheter. Det innebär att antagen anbudsgivare enbart kommer att leverera till en leveransadress.
Omfattning
Upphandlingen avser färskt bröd. Gäller ej fryst bröd.
Kommunen har ett annat avtal för färskt bröd och konditorivaror för mindre verksamheter.
Antalet nuvarande beställande enheter och frekvensen av beställningar framgår av bifogad bilaga GLN och leveransfrekvens.
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden.Jönköpings kommun har som mål att öka andelen ekologiska livsmedel till 30 % fram till 2020.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen